.s DominikouKlikni ÁNO pre video!TínedžeriOpel Astra Sports TourerEnyaq iV finalista 2022Rally KucherenkoRaptor Airlines
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / Seat Arona XP Family 1,0 TSI 110 7-DSG - Check!

Seat Arona XP Family 1,0 TSI 110 7-DSG - Check!

Otvoriac špecifikáciu a vidiac označenie XP, ihneď mi napadli Windows. A keďže som Billov dobrý kamarát, (on o tom nevie) a Microsoft ako autoritu uznávam, i tak som plynule prešiel do tábora Jobs-ovcov s nahryznutým jablkom. A čo s tým má nová Arona od Seatu? Možno precíznosť Windows a voľnosť iOSu?


Modrá Saphir Blue metalíza na parkovisku v koncernovej šedi vyčnievala ako farebná pastelka medzi uhlíkmi punkového kresliča dekadencie a na prvú ma zaujal hliníkový dekor, nazvime to predný podnárazník. Jeho prítomnosť bola pôsobivá, ale riskantná, pretože bol tak opticky výrazný, že i tá nemá skala odvedľa, mala chuť napochodovať do stredu cesty a pomôcť mu … sa utrhnúť.


Kombinácia maslovo bielej (po aplikácii offroad) strechy s modrým telom je už známy nápad, ale i dnes pôsobí zaujímavo a auto pekne zvýrazňuje. 18” disky Performance vyzdvihujem pre ich štýl umocňujúci vizuálnu hodnotu auta, ale i varujem pred útočnými konármi, kameňmi alebo voľne pohodenými vidlami, pokiaľ sa preháňate po nespevnených cestách okolo vinohradov. 


Sklené pologule umiestnené na prednom nárazníku po krajoch masky chladiča? Nič iné ako “premotivovaný radar” mi nenapadlo. Nebyť týchto dvoch bradavíc do hmly, predná časť by pôsobila celistvejšie a vyzdvihla dizajnové nadanie Seatu. Zadná časť jemne koriguje názor spredu a jej, opäť hlínikovo pôsobiaci difúzor ponúka dojem, že auto sa nezľakne ani mierneho terénu.


Vo vnútri sa to v základe volá tmavosivá SANO a za príplatok boli komfortné poťahy sedadiel Dinamica-mikrovlákno so strieborným prešívaním za +286€. Koncernový pragmatizmus sa jednoducho prejavuje aj tu! Osobne to vítam, pretože nie je nič príjemnešie ako užívateľský komfort v aute na každý deň, ktorým Arona môže pokojne byť. Posed za volantom je dobrý, vodič dosiahne na všetko, okrem batožiny v kufri a ja by som si prial jednoduchšie ovládanie palubného infotainmentu. 
Pozoruhodný bol priestor nad hlavami posádky, ktorý si z prvých testov nepamätám. Do Arony sa na výšku pokojne zmestí LeBron James, ale neriešim už kam by dal nohy a ani to, prečo by si dokázal utrieť svetlá spoza volantu. Arona je technicky malé auto, ale v praxi potvrdzuje, že dnes je už malý veľký a veľký zbytočný - hlavne pokiaľ sa jedná o prežívanie dennej rutiny, primárne v meste. 


Na margo veľkosti z predošlého odstavca - potvrdzuje to aj samotný motor, … check! Jednolitrový, benzínový 3 valec to cez svojich 110 koní vyženie až na 190 km/h a toľko sa už nejazdí ani na mestských obchvatoch. S hlučnosťou 66 dB konkuruje silnému vacuum botovi doma v obývačke, ale celková priemerná spotreba 8,4 litra sa priklonila na stranu roztopaše v kopcovitých zákrutách a na nespevnenom povrchu. Pretože ono i to sa dá!
Na asfalte sa jedná o bežné, živé auto, 110 koní sa s hmotnosťou 1279 kg vyrovná ľahko a agilita riadenia a podvozka boli vyhovujúce. Rovnako poslušne vie i cestovať a na diaľnici to je opäť bežné auto nižšej triedy, dnes už strážené mnohými bezpečnostnými systémami. Mimo povrchu spevneného sa spevnili moje polky, pretože Arona sa ma vďaka reakciám prevodovky DSG snažila sem tam čudne hodiť do jarku a zahanbiť v nedotáčavom výjazde. Mechanická parkovacia brzda sa však v správnom momente zvykla zmeniť na ručnú a pomáhala odhodiť zadok skôr ako ho chytila, silne pedagogicky ladená stabilizácia!


Za 22.849€ v testovanej konfigurácii je to jedno silne pragmatické, dobre vyzerajúce auto, ktoré postačí, rozmerovo skromnejšej rodine. Ako auto pre jednotlivca si Aronu predstavit neviem, onoho času som o nej totiž napísal, že .. veď si prečítajte - tu. V každom prípade, odškrtávam si, že som Aronu opäť skúsil a opäť sa mi javí ako praktický, mestský crossover s efektom. Ale dnes o pár rokov starší, nechodiac už na travesty show, mi to robí dobre! Check! Autor: Marek Varga, Foto: autorp.s.: tento štylistický názor na novú Aronu pripojila moja 2 ročná dcéra, na pár sekúnd sa zmocniaca klávesnice: “——****/////==/89=898=================///=/“