INEOS GrenadierFL5Alfa samicas Dominikou
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / Volkswagen Golf GTI Clubsport 2021 – Legenda v najlepšej forme

Volkswagen Golf GTI Clubsport 2021 – Legenda v najlepšej forme

Volkswagen sa po malej prestávke vrátil k označeniu Clubsport a my sme zisťovali, či je to najlepšie GTI všetkých čias. A aby ste nemuseli preskočiť na posledný odsek, odpoveďou je jednoznačné áno. 

Golf GTI už navždy zostane legendou, jeho prvá generácia sa stala zakladateľom kategórie ostrých kompaktov. Priznajme si však, že po prvých dvoch vynikajúcich GTI sa v ďalších dvoch generáciách pôvodné čaro trochu stratilo a Golf GTI mal problém držať krok s konkurenciou. Výrazne sa to zlepšilo príchodom piatej generácie, opäť pokazilo v šiestej a definitívny návrat na výslnie znamenalo uvedenie siedmej generácie GTI. 

Prívlastok Clubsport sa objavil hneď v dvoch verziách, tej civilnej s výkonom 265 koní (pri krátkodobom overbooste 290 koní) a v tej najostrejšej Clubsport S. 

Ultimátna dvojsedadlová verzia GTI Clubsport S bola oslavou 40. výročia GTI a na určité obdobie sa stala držiteľom rekordu na Severnej slučke Nürburgringu s časom 7:49,21 min. S výkonom 310 koní to je doposiaľ najsilnejšie GTI, dostupné výlučne ako trojdverák, s manuálnou prevodovkou a v limitovanej sérii 400 kusov. Maximálna rýchlosť 265 km/h a zrýchlenie z nula na 100 km/h za 5,8 sekundy hovoria jasnou rečou ešte aj dnes.      



Nový Volkswagen Golf GTI Clubsport to nestihol do nášho porovnania najlepších predokoliek a je to veľká škoda, pretože jazdí fantasticky. Ani priamemu predchodcovi (GTI TCR predchádzajúcej generácie) nechýbala rýchlosť, ale nový Clubsport dopĺňa aj veľkú porciu jazdeckej zábavy. 

Stabilizačný systém sa dá úplne vypnúť a hoci majú obidve nápravy dostatok gripu aj na pneumatikách Hankook Ventus S1 Evo 3 s rozmerom 235/35 R19, zadok si vie pri prudkom nájazde do zákruty a ubratí plynu pekne vykročiť do strany. Tanec zadnej nápravy je ale predvídateľný a bez problémov zvládnuteľný.



Clubsport dostal aj špecifické naladenie podvozku, okrem väčších odklonov na prednej náprave sú nové uloženia tlmičov, nové pružiny a nové pomocné rameno na zadnej náprave. V našom aute boli za príplatok 770,- EUR aj adaptívne tlmiče DCC, vďaka ktorým pribudne k známym režimom Eco, Comfort, Individual a Sport nový jazdný režim Special



Jazdný profil Special je mäkším naladením tlmičov na mieru ušitý slávnemu okruhu („Nürburgring“) a pre dynamickú jazdu je to najlepšia voľba nielen na bežnú slovenskú okresnú cestu. Aj na úplne hladkom povrchu rakúskych alpských ciest som najradšej jazdil špeciálne, podvozok bol poddajnejší a na zakrútených okresných cestách sa dalo pekne pracovať s váhou. Perfektné je riadenie s variabilným prevodom, aj v úzkych vracákoch mohli ostať obidve ruky na volante a nebolo potrebné prehmatávať. Ako je už dobrým zvykom, váha riadenia sa odvíja od jazdného profilu a v režime Individual dá nastaviť v troch stupňoch.



Čerešničkou na torte je, aspoň z môjho subjektívneho pohľadu, zvukový prejav výfukovej sústavy, ktorý je najvýraznejší práve v jazdnom režime Special. Na Golf GTI až netypicky hlasná streľba do výfukov pri ubratí plynu mi zakaždým vyčarili úsmev na tvári. Radosť trochu kalilo vedomie, že s príplatkovým Akrapovičom to mohlo byť, po skúsenostiam s T-Rocom R a Tiguanom R, ešte podstatne lepšie.    



Pohon predných kolies zabezpečuje cez výlučne sedemstupňové DSG známy motor 2,0 TSI (EA888 evo4) naladený na výkon 300 koní a maximum krútiaceho momentu 400 Nm je dostupné od 2.000 do 5.200 otáčok za minútu. S prenosom nemalého výkonu na asfalt pomáha špecifické naladenie predného diferenciálu VAQ, ktorého elektronické riadenie je, na rozdiel od štandardného GTI, integrované do systému riadenia jazdnej stability (VDM), spolu s elektronickými uzávierkami XDS+ a adaptívnym podvozkom DCC. Výsledkom je podľa zvoleného jazdného profilu minimalizácia nákladov v pozdĺžnom a priečnom smere a agresívnejší záber predného diferenciálu v športových režimoch. 



Jedinou prevodovkou pre Clubsport je sedemstupňové DSG so skrátenými prevodmi, ktoré síce samočinne odraďuje nahor aj v manuálnom režime, ale inak poslúcha na povely pádiel ukážkovo. Pri dlhšom podržaní pádla pri podraďovaní, prevodovka zhodí aj niekoľko stupňov naraz, na najnižší možný prevodový stupeň. 

Keďže Golf GTI má elektronický volič prevodovky, manuálny režim je možný len motýlikmi pod volantom. Škoda, že Clubsport nedostal väčšie pádla z Golfu R. Výborne naladený je aj športový režim prevodovky, ktorý bleskurýchlo reaguje na mieru stlačenia akcelerátora, podradením pri agresívnom zošliapnutí alebo ponechaním prevodového stupňa pri jemnejšej práci s plynom. 


 
Vďaka prevodovke a slušnej trakcii trvá zrýchlenie z nuly na 100 km/h len 5,6 sekundy, maximálna rýchlosť je pre štandardné prevedenie Clubsport limitovaných 250 km/h. Tým sa dostávame k drobnej výhrade ku konfigurácii našej novinárskej testovačky. Za príplatok 4.780,- EUR je súčasťou u nás chýbajúceho balíka Edition 45 nielen výfukový systém Akrapovič, pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2, ale aj posunutie maximálnej rýchlosti na 270 km/h.  



Posilnené boli aj brzdy, vpredu sú odvetrávané bimateriálové kotúče s priemerom 357 milimetrov a dvojpiestikové strmene. Aj pri opakovaných zjazdoch v Alpách brzdy držali fantasticky, ich dávkovanie je výborné ako sme už pri športových modeloch Volkswagenu zvyknutý.

Obvykle sa nevyjadrujem k dizajnu áut, ale v prípade GTI Clubsport musím priznať, že vizuálne zmeny majú oproti základnej verzii GTI výrazný účinok. Agresívnejší predný nárazník, výraznejšie tvarovaný zadný nárazník, mohutné oválne koncovky výfukovej sústavy (vonkajší priemer 13 centimetrov na dlhej strane)  a výrazný strešný spojler vytvárajú perfektný celok. Stále relatívne decentný, ale dostatočne zaujímavý už na prvý pohľad.



Interiér dostal nové poťahy výborných športových sedadiel s integrovanými opierkami hlavy, inak zostáva interiér totožný s bežnou verziou GTI. Zvyknúť si teda treba na nový volant s dotykovými tlačidlami, ale aj na absenciu fyzických ovládačov klimatizácie. 



Cena. Základná verzia Clubsportu začína na sume 39.220,- EUR, nami testovaný exemplár s niekoľkými príplatkovými položkami stál 43.930,- EUR. Veľmi rozumná konfigurácia príplatkov, vrátane fantastických matrixových LED IQ. Liqht neponecháva veľa priestoru na úsporu a GTI Clubsport tak katapultuje do teritória skvelého Meganu R.S. Trophy



Volkswagen však pridáva každodennú použiteľnosť a skvelú spotrebu. Minimum na mojej testovacej trase 5,1 litra je skôr teoretická hodnota, ale priemerná spotreba počas celého testu neprekročila 9 litrov na 100 km (konkrétne 8,9). A to je reálna spotreba vrátane častého využitia všetkých jazdných režimov. Volkswagen Golf GTI Clubsport ostal tým bez obmedzení použiteľným kompaktom a pridal poriadnu porciu výkonu, rýchlosti a predovšetkým zábavy.

Autor: Miro Vilím, Foto: Andrej Šuhaj – spayza.sk