INEOS GrenadierFL5Alfa samicas Dominikou
Úvod / Auto/Moto / Retro / Peel The Diference

Peel The Diference

Porozmýšľajte a predstavte si koľko času, všetkým z nás, by ušetrila skutočnosť môcť robiť veci, oveľa viac vecí, priamo z auta. Čo keby ste mohli autom do obchodu, prejsť dverami, dať si kolečko okolo regálov, naložiť nákup a odísť? A to všetko bez toho, aby ste vystúpili z auta. Asi jediný dôvod, prečo to spraviť nemôžeme je ten, že naše autá sú priveľké a jednoducho sa do obchodov nezmestia. Keby tak bolo niečo menšie. A ono je! 137cm merajúcí strojček na kolesách vznikol ešte v roku 1962 v meste Peel na ostrove Man a zapísal sa do Guinessovej knihy rekordov ako najmenšie vyrábané a normy bežnej premávky spĺňajúce auto všetkých čias.

Madison, Georgia – staré, malé južné mesto s vlastným súdom, poštou a šerifom hrajúcim sa na gangstra. Na jeho okraji sa nachádza múzeum naplnené, pravdepodobne najmenej obľúbenými autami na americkej pôde – viac ako 300 autíčok od Messerschmittov až po pár Smartov. Primalé na to, aby ich "veľkí" američania mali radi. Je to najväčšia zbierka mini áut na svete, ktorú počas posledných 15 rokov zostavil zberateľ Bruce Weiner. Hviezdnym exponátom je červený Peel, ktorý sa zachoval ako jeden z 20-tich originálov. Teda žiadna replika.

Vnútri auta to vyzerá zhruba ako v kartónovej škatuli. Žiadne stereo, kúrenie, iba obrovský volant (jediný veľký prvok), pedále, ktoré visia ako lyžičky na stene v kuchyni a držia iba vďaka nejakým káblikom. Suplujú plyn, brzdu a spojku. Páka radenia je pod volantom, 1-ka vpred, všetko ostatné, teda 2 a 3 k sebe. V tomto ľúbeznom autíčku sa nedá cúvať, nemá spiatočku. Takže vystúpiť, vzadu uchytiť, nadvihnúť, odkráčať polkruh, položiť a môžeme pokračovať opačným smerom.

Má 2-taktný motorček s objemom 50 cm3. Keď ho naštartujete znie ako stará kosačka a je tak hlasný, že nepočujete sami seba. O výparoch a splodinách sa nemá zmysel vyjadrovať. Pre rozbeh sú potrebné maximálne otáčky a spojka pracuje až zlomyseľne. Trhá, kope, čistý športiak. Na križovatke sa cítite ako hlodavec, ktorý sa rozhodol prebehnúť cez cestu s presvedčením – život alebo smrteľná placka! Peel je nebezpečne pomalý a jeho maximálna rýchlosť nepresahuje 60 km/h. A pokiaľ si spomeniete na svoj prvý deň na kolieskových korčuliach, získate predstavu o stabilite tohto auta, dokonca v priamom smere. Sú tu len 3 kolesá, jedno vzadu a dve vpredu, hoci pri jazde sa dostavujú pochybosti, či sú všetky v jednom smere. Ale každým zatočením rastie dôvera, že sa neprevráti, hoci vždy to vyzerá tak, že zákrutu nezvládne.Povedzme si úprimne, toto nie je auto na zdolávanie úskalí každodennej premávky. Takže po pár spotených kilometroch na diaľnici a v meste, je nutné Peel vyskúšať vovnútri. Popri mase áut zoradených pred hypermarketom, prešplháte cez obrubník a priamo cez otočné dvere vletíte medzi regále so sladkosťami. Seniori sa chytajú za hrudníky, deti vrieskajú strachom a nadšením a vy si vychutnávate maximálne pohodlie pri tom, ako si priamo z okna svojho auta vyberáte tovar z regálov. Americky lenivé, absolútne nekonvečné, originálne a drzé.

Peel 21. storočia by mal byť elektrický, čo sa javí ako prirodzený vývoj pre toto malé auto. Vznikol v povojnovej depresii ako mikro auto vhodné na mestské presúvanie a lacnú dopravu pre masy. Nehľadel na krásu a pohodlie, išlo o cenovo dostupný prienik do sveta motorovej dopravy. Život, potreby a predstavy ľudí o pohodlnom cestovaní mestom sa samozrejme vyvíjali a posunulli k ďalším métam, takže sa Peel stal skôr úsmevný ako využívaný. Majitelia týchto autíčok to vedia, ale zároveň veria v silu značky a dokonca existujú plány pre výrobu malej série (50ks) nových Peel-ov. Pokiaľ sa naozaj podaria a predajú, ktovie či mikro autá opäť nezaplavia trhy.
Vyrábali sa dve verzie. S plastovým telom alebo telom zo sklolaminátu. Laminát mal tendenciu po rokoch mäknúť, takže sa dnes vozíte vo veľmi formovateľnom , kašovitom autíčku. S mäkkým telíčkom súvisiaca bezpečnosť nemá vysokú úroveň a pokiaľ sa na vás zozadu valí nasrdený náklaďák s psycho vodičom, máte potrebu rýchlo strhnúť volant a zmiznúť z cesty. Pri tomto manévri sa však určite prevrátite a sklolaminátové telíčko praskne ako vaječná škrupina.Čas obeda! Brušní hudci oznamujú, že treba vyhľadať potravu. Prečo by nebolo možné využiť aj pri tejto aktivite auto. A teraz nemám na mysli odviezť sa do reštaurácie, ale odviezť sa ku stolu. Doslova. Peel je asi veľkosti stoličky, takže neexistuje dôvod, prečo by ste nemohli  objednávať a konzumovať priamo zo svojho auta.

Je to jasné, Peel je minimálne zvláštny. Malé retardované autíčko na jazdenie po kancelárii, na ľahké obedy a či rezanie zákrut medzi regálmi supermarketu. Pokiaľ by mal spiatočku považovali by sme ho za jeden z najlepších prínosov osobnej mobility. Rýchlosť v ňom zrejme neprekročíte a dopravné zápchy vám prestanú zvyšovať tep. Áno, dá sa využiť aj skúter, či Segway. Ale radosť z Peelu, kde sa stále cítite ako v aute to nenahradí. Splodiny, zážitky a stály úsmev previazané v balíčku zábavy vážiacej iba 60 kg. To je Peel.


Zdroj: BBC