INEOS GrenadierFL5Alfa samicas Dominikou
Úvod / Auto/Moto / Retro / Porsche 964 Turbo – Móda pre výnimočných

Porsche 964 Turbo – Móda pre výnimočných

Bolo to dávno a napriek tomu je stále aktuálnou témou. Niekto raz niečo vymyslí, vyrobí, dá tomu dušu a podstatu a ono to pretrvá veky. Dokonca sa to po rokoch stane legendou so zberateľskou hodnotou. A pokiaľ sa to týka áut, vravím tomu optimálny spôsob oživovania motoristickej histórie.

Porsche 911 malo už 50 rokov a väčšina dnes pozeráme len po aktuálnom modeli 991, ktorého dizajn, technika a schopnosti berú dych každému priaznivcovi tejto značky. Všetci pozeráme nové testy, videá, prezentácie a zadúšame sa technickým pokrokom. Všetci obdivujeme nové prvky výbavy, fantastické materiály, dokonca niektorí máme možnosť to skúšať a deliť sa o zážitky s vami ostatnými. Ale popri tom všetkom akosi zabúdame na pôvod všetkého toho lesku. Na históriu, ktorá určila ďalší, nami obdivovaný smer. Na autá z radu 911, ktoré boli kedysi skutočnými jazdeckými lahôdkami a ktoré sa o nás nestarali tak prehnane ako dnes. Boli samé sebou, vyrobené pre tých, ktorí chceli mať netradičné auto s netradičným charakterom a skutočnou dušou.

Porsche 911 modelového radu 964 prežilo svoje lesklé roky od 1989-1994. Dizajnoval ho Benjamin Dimson v roku 1986 a vytvoril neskutočne príťažlivé a charizmatické dielo. Vo verzi Turbo stálo na vrchole potravinového reťazca Porsche 911 a jeho cena bola vysoká. Dnes je rovnako vysoká jeho hodnota. Nejde tu však len o status prémiovej značky, nejde o to koľko stálo alebo koľko stojí dnes. Jeho hodnota je v podstate existencie. V tom že neumrelo, že je stále tu a stále v kurze. Možno to znie až príliš mysticky, ale pokiaľ budete mať možnosť posadiť sa do 964, či chcete alebo nie, počas prvých minút sa vám privrú oči a premietne  čiernobiely film.
 
Možno budete oponovať a tvrdiť, že konzervatívna 911 vyzerá, odkedy sa narodila až dodnes, takmer rovnako. Z časti súhlasím, ale na druhú stranu tvrdím, že jej dizajn bol a dodnes je, neskutočne vyvážený. Najkrajší pohľad je z predoboku, kde vidíte typické predné svetlo so svalnatým zadným blatníkom a predstavivosť dopĺňa celé pozadie v tom najkrajšom svetle. Je to niečo také, akoby ste pozerali na sporo odetú ženu. Vidíte zvodné krivky, ale intímne miesta sú stále zahalené. Presne tak, aby vaša fantázia dotvorila celkový obraz. Trochu nepoznaného je vždy viac inšpirujúce ako hrubá nahota. Profil 964 Turbo je fantastický. Predná časť so zvedavými, takmer kolmými svetlami, špicatý zadok s obrovskou strechou spojlera a geniálne klenutá strecha. Koncepcia lásky na prvý pohľad.Posaďte sa na predné sedadlo, ak ste dostatočne ohybní, môžete aj na zadné a či chcete alebo nie, auto do vás naleje neskutočnú atmosféru nadštandardu 90tych rokov. Nemecká precíznosť tu bola odjakživa, takže všetky ovládače a ukazovateľe sú prehľadné a dostupné. Všetko je na mieste, všetko je funkčné a tak strašne retro. Lenže toto je moment, kedy vám zrazu vôbec nechýba žiadna technika, žiadne vesmírne prístroje, dizajnové inovácie, hyperluxus dnešných superšportov. Nechýba vám vôbec nič! Jasne som cítil, že som tu iba ja a auto, len my dvaja a máme možnosť sa porozprávať. Len tak, ako starí kamaráti, ktorí sa dlho nevideli. Nikto ma nenúti študovať mnohostranové materiály o premrštených technológiach, fatastických jazdných asistentoch, geniálnych ochranných riešeniach a šialených investíciach do vývoja. Nikto ma neunavuje lesklým marketingom a plytkými rečami o tom, ako veľmi sa mi hodí nová, aktuálna 911. 964 na vás netlačí, ona jednoducho je. Povie vám len toľko, koľko budete chcieť vedieť, pôjde s vami tam, kam sa rozhodnete ísť vy a spraví len to, čo budete chcieť. Bude čisto vo vašich rukách a nebude sa na nič hrať. A verte mi, už len keď usadnete a tesne potom ako naštartujete fantastický 3,6 litrový boxer, pocítite tú poctivosť a úctivú pokoru zároveň.Aby vás nezmiatol predošlý emotívny odstavec. Porsche 964 Turbo nie je žiadne orezávatko a pokiaľ budete robiť ramená a snažiť sa dokázať mu, že ste niečo viac, riskujete výprask. Tak ako je poctivé a pokorné ono, musíte byť aj vy. Spoznať sa, začať si veriť, vytvoriť vzťah. A potom to bude už len o čistej radosti a istom pocite výnimočnosti. Stačí sa dobre a príjemne obliecť, vziať obľúbenú baretku a vyraziť. A verte mi, budete výnimoční viac, akoby ste prihrmeli na novej 911 priamo zo showroomu.


Autor: Marek Varga
Foto: Pavol Gemeiner


Spolupracovali
 
FERKLOVÁ pre GOODSON
https://www.facebook.com/pages/Good-Son 
Lenka Slovák Bónová
http://www.cityfashionguide.eu/en/bratislava
Módna návrhárka Mgr. art Miroslava Ferklová 
https://www.facebook.com/aboutFERKLOVA
Príprava auta Royal Garage 
http://www.royalgarage.sk/o-nas/
Asistentka stylingu Vierka Okaníková model: Matej C, M-management

Art Hotel Kaštieľ Tomášov