INEOS GrenadierFL5Alfa samicas Dominikou
Úvod / Auto/Moto / Retro / České Porsche má 50 rokov

České Porsche má 50 rokov

Prvý český veľkosériový automobil debutoval na jar roku 1964 
Vyrobených vyše 443 000 vozidiel, viac ako polovica určená na export 
Pokrokové technológie: blok motora vyrobený metódou tlakového liatia hliníka 
ŠKODA 1000 MB je dnes vyhľadávaným veteránom, predovšetkým v dvojdverovej verzii MBX

Bratislava, 21. marec 2014 –ŠKODA 1000 MB oslavuje päťdesiatku. Moderný kompaktný následník modelu ŠKODA Octavia debutoval 21. marca 1964. Ako prvé vozidlo značky ŠKODA s pohonom zadných kolies, motorom vzadu a samonosnou karosériou je ŠKODA 1000 MB míľnikom v takmer 119-ročnej histórii automobilky. Priestranný štvordverový automobil bol vo svojej dobe na vrchole v litrovej triede a určoval trendy v oblasti komfortu, výkonu a techniky.

Odvaha vydať sa svojho času neprebádanými cestami sa oplatila. ŠKODA 1000 MB bola v tuzemsku aj v zahraničí bestsellerom. Od apríla 1964 do augusta 1969 bolo vyrobených viac ako 443.000 vozidiel typu ŠKODA 1000 MB. Viac ako polovica z nich išla na export, vozidlo sa predávalo dokonca až na Novom Zélande a v Austrálii.

Dnes patrí ŠKODA 1000 MB k najobľúbenejším veteránom českej značky. Skratka MB znamená Mladá Boleslav, sídlo automobilovej značky ŠKODA, číslovka 1000 zdvihový objem litrového motora. Model bol ponúkaný v niekoľkých variantoch. Okrem základnej verzie prišli v roku 1966 na trh aj modely so zvýšeným výkonom a elegantná dvojdverová verzia 1000 MBX, ktorá je dnes medzi zberateľmi obzvlášť cenená.

Na výrobu nového modelu postavila automobilka ŠKODA AUTO na začiatku šesťdesiatych rokov v Mladej Boleslavi úplne nový závod v bezprostrednom susedstve pôvodných továrenských budov. Nový výrobný závod pozostával z najmodernejších výrobných zariadení vo viac ako 40 výrobných halách a ďalších budovách. V osemdesiat hektárovom areáli bolo vybudovaných celkom 13 kilometrov nových ciest, položených bolo aj desať kilometrov železničných koľají a zriadená nová zoraďovacia stanica. Nový závod okrem toho disponoval vlastnými hutnými prevádzkami.Nová koncepcia vozidla, moderné motory

ŠKODA 1000 MB patrila k najmodernejším vozidlám svojej doby. Pri vývoji automobilu, označovaného ako NOV (NOVÉ OSOBNÉ VOZIDLO), sa vývojári spoločnosti ŠKODA AUTO rozhodli pre vtedy úplne novú koncepciu vozidla s motorom vzadu, pohonom zadných kolies, nezávislým zavesením všetkých kolies a samonosnou karosériou. Opustili tak doterajší koncept rámovej konštrukcie vozidiel.

ŠKODA 1000 MB zároveň stanovila nové meradlá v oblasti inovatívnych motorov a pohonov. Pri vývoji motora stavila ŠKODA ako prvá európska automobilka na výrobu bloku motora procesom presného tlakového odlievania hliníka. Rovnako skriňa štvorstupňovej prevodovky bola vyrábaná pomocou tejto modernej technológie. ŠKODA tak siahla po postupe, ktorý v roku 1922 vyvinul český inžinier Josef Polák. Hlavnou výhodou bolo podstatné skrátenie doby výroby.

Kvapalinou chladený štvorvalcový motor s rozvodom OHV a výkonom 27 kW (37 k) bol uložený za zadnou nápravou. Agregát mal zdvihový objem 988 ccm3. Moderné technické riešenie motora v spojení s nízkou hmotnosťou vozidla, iba 755 kg, prinieslo spotrebu len 7 až 8 litrov benzínu na 100 km. Automobil dosahoval maximálnu rýchlosť 120 km/h. V roku 1968 bol výkon motora zvýšený na 32 kW (43 k). Pred začatím sériovej výbory prešla ŠKODA 1000 MB náročným testovaním. Celkom päťdesiat vozidiel prešlo v roku 1962 celkovo 1,6 milióna kilometrov.Okrem iného aj pri extrémnych mrazoch v Rusku a na rozpálených prašných horských cestách na Kaukaze.Elegantný, priestranný a komfortný sedan 

Okrem modernej techniky predstavovala ŠKODA 1000 MB aj veľký pokrok v dizajne značky. Charakteristické pre šesťdesiate roky dvadsiateho storočia bolo klasické trojpriestorové usporiadanie vozidla. K výrazným identifikačným znakom nového modelu značky ŠKODA patrili klenuté línie a jemné obliny, rovnako ako okrúhle svetlomety elegantne zapustené do blatníkov, originálne tvarované zadné svetlá, veľké panoramatické zadné okno a zaoblené otvory pre vstup vzduchu. V pravom prednom blatníku sa nachádzalo hrdlo palivovej nádrže, vtipne skryté za sklopným emblémom značky ŠKODA.

Pri kompaktných rozmeroch (dĺžka 4,17 m, šírka 1,62 m a výška 1,39 m) ponúkala ŠKODA 1000 MB dostatok miesta a komfortu pre celú rodinu. Presvedčivá bola aj vysoká funkčnosť, keď už štandardná verzia ponúkala lôžkovú úpravu sedadiel. Batožinový priestor s objemom 220 litrov sa nachádzal pod prednou kapotou. Náhradné koleso bolo uložené vpredu pod batožinovým priestorom za odklápacou maskou. Výhodou bolo, že pre vybratie rezervy nebolo nutné otvárať kufor.


Zdroj: Škoda