Prvá dámaEQVKráľovná Rally KucherenkoHore bezRocknRollaCUPRA PortfolioAvantissimo!Raptor AirlinesE-lien
Úvod / Auto/Moto / Moto testy / Yamaha MT-09 SP - AA+

Yamaha MT-09 SP - AA+

A-čkom sa poväčšine, v živote človeka bežného, označuje akosť, akostná trieda, jednoducho kvalita produktu. Ačkové vajíčka by mohli byť z voľného výbehu a žĺtka by nemuseli mať oči, Ačkové kuracie rezne neprešli týraním 1000 kW lampy a stejky s ciachovaním A zrejme pochádzajú zo zdravých, argentínskych kráv, ktorých zmyslom života je stať sa medium rare. Kto vie? AA+ v súvislosti s Yamahou MT-09 SP 2021 je moja vlastná novovyvinutá skratka - Athletic Award Plus.


Baby z Martina, rozumej Yamahy s označením MT sú marketingom označované ako “temná strana Japonska”. Uznávam, že kreatíva chcela zaujať prostredníctvom tajných obáv, strachu z nepoznaného, uctiť si silu a moc týchto strojov v uliciach. Môj názor? Konkrétne MT-09 SP by som ako temnú stranu za žiadných okolností nenazval - Yamaha MT-09 SP je jedna energická, optimistická, šikovná, štíhla a pekná - svetlá strana Japonska!


Vrstva DLC v čiernej farbe v praxi znamená, že niektoré, takto opeknené komponenty ako páčky brzdy a spojky, riadidlá i reťazové koleso vyzerajú oveľa lepšie. Výkyvné rameno z eloxovaného, brúseného hliníka pôsobí rovnako kvalitne a celá mašina, samozrejme hlavne kvôli “zlatým” prvkom (vidla, nastavenia tlmičov) pôsobí drahšie, kvalitnejšie. A čuduj sa svete, ona i je! Jedinú výtku mám k faktu, že farebná kombinácia pre verziu SP existuje len jediná a nedá sa špekulovať. Osobne by som totiž tú schizofrenickú modrú, či fialovú(?) na diskoch kolies vymenil za niečo viac exkluzívne (bronz?) alebo pokojne za tú ukričanú, yamahovskú oranžovú!
Athletic Award by som udeľoval v dvoch kategóriach - Dizajn a Voľná disciplína. To ako MT-09 SP vyzerá je síce osobitá záležitosť každého oka, pretože krása je subjektívna, ale  tie moje oči, obe, vravia mozgu, že sa pozeráme na jeden z veľmi pekných, ľahko a atleticky pôsobiacich naháčov. V rámci voľnej disciplíny je tá najpriliehavejšia streethunting, kde jazdec loví adrenalín a zážitky spoza riadidiel spôsobom podobajúcim sa veľmi rytmickému tancu. Veď čo môže byť lahodnejšie ako keď ti prdel vybúcha dokonalý Öhlins? Obratnosť a agilita MT-09 SP je fantastická a celé to vyzerá nesmierne sexi.
Kvapalinou chladený, 4 taktný, 4 ventilový a 3 valcový, 889 cm3 objemný motor,  s technickým prívlastkom CP3 má výkon 119 koní a krútiak 95 Nm. Žiadne extra čísla, ale pokiaľ si to spojíte s mokrou váhou (všetky náplne + natankované) 190 kg, máte pod riťou jednu dynamickú mašinu s takou razanciou pri zrýchlení, že len ťažko uveríte, že toto je iba 119 koní! K tomu skvelý, viac vzpriamený posed, široké riadidlá a úžasná ovládateľnosť - ok, tu súhlasím, že MT-09 SP je tak žiadostivá, že to jazdca môže zaviať na spomínanú temnú stranu - štát si doplňte, podľa miesta výskytu.
Dnes už som veľmi prieberčivý. Za krátku dobu som totiž odjazdil veľmi veľa motoriek a niektoré z nich sa mi odovzdávali ťažšie, pretože som vedel, že mi bude chýbať ich charakter. Yamaha MT-09 SP bola jedna z nich, Jedna z tých, ktorú radím do zoznamu, oplatí sa kúpiť. Za 10.690 € existuje jedna skvelá, ľahká, obratná, pekná, dospelá a dostupná motorka, ktorá vie rozdávať radosť na každom kilometri. Dá sa na nej blbnúť, dá sa cestovať, dá sa šúchať koleno na okruhu. Spraví, čo chcete, ale s vlastnou gráciou, vlastným štýlom a to je presne to, čo baví! 


A Athletic Award Plus získava, … Yamaha MT-09 SP 2021! Gratulujeme!Autor: Marek Varga, Foto: Chris, MT-09 SP bola tak dobrá, že sme sa neustále iba vozili a zabudli ju odfotiť, takže sme vyhryzli iba pár šotov z videa, ktoré s toutou dievkou pripravujeme.