Alfa samicaVW ID.4 GTX videoTínedžeriOpel Astra Sports Tourers DominikouRally KucherenkoBMW XM rozhovor
Úvod / Časopis RoadLife / Číslo 3 (2017) / Volvo XC60 T8 eAWD R-Design

Volvo XC60 T8 eAWD R-Design

„Príde čas, keď Volvo dá dole Audi“, povedal som nahlas usadajúc za volant a začal úchylne obchytkávať všetky krivky, lišty a zákutia palubnej dosky. Keď sme pri tom Audi, spomeňte si, ako som opísal inak perfektný interiér testovanej Q5. Tak toto je auto s tým pomyselným krbom. Okrem vynikajúceho spracovania na mňa Volvo dýcha skutočnou rodinnou pohodou, energia na vás plynie z každého výduchu ventilácie a spojenie šoférsky-relax nadobúda hmatateľnú formu. V interiéri Volva sa cítim ako v lepšom modernom hoteli alebo na drahej lodi. Nenásilnou formou, bez prehnaných dizajnových prvkov, ornamentov a prvoplánových nápadov neurotického umelca, vedia ľudia vo Volve navrhnúť interiér tak, že vám je jednoducho príjemne. Výber farieb, použité materiály, zakrivenia jednotlivých častí, priestorové vyplnenie a minimalistické detaily, napríklad v podobe 3D prevedenia švédskej vlajky včlenenej do skvelo vinutej kovovej lišty (hliníkový dekor Metal Mesh), ma dostali a celý ten prvotný zážitok mi na moment radikálne očesal slovnú zásobu. „Akože, čože, teda, he?“ a ďalej to boli už len infantilné citoslovcia charakterizujúce obdiv.

Vystúpme a vráťme sa k exteriéru. Perleťová Crystal White sa mu náramne hodí. Tie Thorove kladivá – denné svietenie, boli fantastický počin. Vyzerajú krásne, moderne, dynamicky, agresívne športovo a Volvo má svoj charakteristický, poznávací prvok. Profil auta pôsobí napriek jeho veľkosti subtílne a atleticky, zjavne aj preto, že ho dopĺňajú 21 palcové disky kolies s pneumatikami 255/40 a optický paket R-Design. Auto pôsobí široké a nízke. Ach, ja fakt píšem o SUV, že je nízke?! Linky zadných svetiel sú rovnako typickým znakom Volva a zadná časť je v rámci celku najmenej pútavá. Stále však absolútne v poriadku a koncepčne vhodne dotvára celok. Nestáva sa často, že by som si zvlášť dlho obzeral SUV. Veď čo je na tom na obzeranie? Klasické strihy karosérie tejto kategórie ma nikdy nevedeli ohromiť. Lenže, a toto sú tie momenty, lenže doba pokročila, človek si zvyká na to, že okolo po meste, vidieku, či diaľnici prúdia iba mastodontné škatule. Kam sa pozriem sú obrovské, pohybujúce sa kusy plechu, skla a plastu a moje bunky schopné definovať kreatívu a krásu, lenivejú. Nečudujem sa teda, že autá ako Volvo XC60 v R-Design pakete, prípadne Porsche Macan považujem zrazu sa vizuálne svieže, dokonca krásne. A pritom dobre viem, že krásny je Jaguar E-Type a svieža je Alfa Romeo 4C Spider. 


Autor: Marek Varga


Kompletný test najnovšej a najsilnejšej XC60 od Volva nájdete v Marekovom podaní v decembrovom vydaní (2017) tlačeného časopisu RoadLife.