Prvá dámaEQVCaddykoľvek 5EQA - Prvá jazdaKráľovná Octavia RSRally KucherenkoHore bezEvolúciaRocknRollaCUPRA PortfolioMercedes-Benz GLE CoupéAvantissimo!Shooting BrakePiaty elementAudi A6 PHEVRaptor AirlinesE-lien
Úvod / Časopis RoadLife / Číslo 5 (2018) / Subaru Impreza P1 vs. Mitsubishi Lancer Evolution VI RS - Chlapi a chlapci

Subaru Impreza P1 vs. Mitsubishi Lancer Evolution VI RS - Chlapi a chlapci

Medzi chlapmi existuje jedno klišé, ktoré je komunikované hlavne v prítomnosti žien. Dôvod je prozaický – vyslovením kúzelnej vety „stále sme ako malí chlapci, len si už musíme kupovať oveľa drahšie hračky“, muži definujú svoju potrebu prisať sa žene na prsník a strategicky to hrajú na materinský cit a zároveň vyzdvihujú svoje postavenie úspešného samca komentovaním vlastných hmotných statkov. Vzniká teda akési dvojité tvrdenie, ktorého cieľom je získať samičku na čas potrebný ku kopulácii. Pretože potom ... príde čas určený výhradne pre hračky.

Vyššie rozvitá definícia je samozrejme subjektívnym pohľadom autora, teda mňa, ktorý som získal na základe pozorovania ... života a na základe personálnych experimentov. Preto viem, že akonáhle sa podarí primäť samičku k rozmnožovaniu a pokus sa vydarí, „veľký chlapec“ sa zrazu stane otcom malého chlapca a v krátkom čase zisťuje, že neživé hračky sú oveľa komfortnejším spôsobom pre mrhanie voľným časom. Pretože je obrovský rozdiel medzi tým, počuť 13 krát za večer „tatino poď sa hrať“ a vlastným zistením, „chcem sa hrať“. So svojím synom sa hrám extra rád, ale viem, že vtedy pravidlá určuje on. A preto si myslím, že každý jeden normálny chlap potrebuje tú svoju chvíľu na hranie, kedy on je chlapcom, ktorý určuje pravidlá a vyberá hračky a zároveň mužom, ktorý udáva tempo a vytvára situáciu. V deň kedy mi na pomyselné pieskovisko pristavili Mitsubishi Lancer Evolution VI RS a Subaru Impreza P1 som potlačil infantilný úškrn a ... šiel sa hrať!„Ahoj, ty si kto vlastne?“ opýtalo sa čierne Evo 6 koketne postávajúcej modrej P1ky. „Záleží od toho čo by ťa viac potešilo (nasralo)...“ odvetila P1 a zabublala do výfuku. Priamosť Eva je typická a jeho schopnosť presne odpovedať na príkazy je priamo úmerná jeho charakteru. Evo miluje jasné linky a podľa nich nastavuje okamžité reakcie. Podivne istá neistota Subaru ho však dokáže vyviesť z miery natoľko, že na sekundu stratí schopnosť presne predpovedať ďalší vývoj. P1 kontrolovane provokuje okolie svojou presvedčivou hrubosťou a hovie si v polohe, kde do poslednej sekundy nie je možné predvídať približujúcu sa situáciu. „To je čo za nepresnú a hlúpu odpoveď?“, srdí sa Evo 6 a hlasno vyfúkne zlosť cez ventil turba. P1 len mykne zadným krídlom, teatrálne vykrúži široké hodiny a v prachu rozhojdane odchádza z miesta dialógu. A toto sa mi ľudia naozaj stalo – bol som súčasťou tvrdého rozhovoru dvoch rally legiend. Áut, ktoré si svoje kvality dokazovali na nespevnenom povrchu niekedy na prelome tisícročí a značky, ktoré rozdelili fanúšikov zaprášeného motoršportu na dva taktické tábory. Mitsubishi Lancer Evolution VI RS a Subaru Impreza P1 – rivali, ktorí vlastne žijú jeden, síce veľmi turbulentný, ale spoločný, pútavý príbeh.

Autor: Marek Varga, Foto: Pavol Gemeiner

Kompletný test rally legiend nájdete v druhom tohtoročnom (2018) čísle tlačeného časopisu RoadLife.