INEOS GrenadierFL5Alfa samicas Dominikou
Úvod / Eventy / Akcie / Kopec Tour 2016 Makov review

Kopec Tour 2016 Makov review

Je známa všeobecná teória, že história sa opakuje. Nesmieme si však naivne myslieť, že v identickej podobe. Ak chcete detaily, už len rok sa píše iný, iní ľudia zasahujú do možno podobnej situácie a vytvárajú, možno podobné činnosti. Jediné, čo sa nemení, sú miesta, ktoré ste navštívili. Stále sú tam, možno s inou tvárou, ale stále pripravené vás opäť pozdraviť.
 
Začiatkom júla tohto roku (2016 – presný rok uvádzam pre archeológov, ktorí, keď v 3245-tom nájdu zakopaný notebook a vytiahnu dáta z disku, budú vedieť), 7 rokov po prvom oficiálnom evente RoadLife, sme zorganizovali symbolický a historický roadtrip. Šli sme po stopách prvej trasy v inom roku, v iných autách, s inými ľuďmi. Narástol ich počet, narástli počty koní pod kapotou, obstarávacie ceny áut aj názory ľudí. Všetci sme ešte viac dospeli, sme skúsenejší a krajší. A chvalabohu, bohatší, minimálne skúsenosťami. Tento, nazvime to prirodzený proces vývoja petrolheada je vítaný a my sme sa veľmi tešili, že sa na predposledný diel seriálu Kopec Tour 2016 na kysuckom Makove pridali aj noví ľudia, s ktorými sme mali tú česť sa zoznámiť.

Stretnutie v Bytči na „tajnom“ moste upozornilo, že je most naozaj tajný, pretože pár áut prešlo bez povšimnutia na druhú stranu a chvíľu sme mysleli, že sú iba pyšní a ignorujú vedúce vozidlo Porsche Cayenne GTS. Našťastie to tak nebolo. Zišlo sa asi 20 áut s nadšenými posádkami a o pár minút nebol dôvod sa ďalej zdržiavať, tak sme vyrazili na takmer 180 kilometrový okruh po kysuckých grúňoch.

Makov je obec, ktorá leží takmer na hranici s Českou Republikou a dvojitý horských prejazd začínajúci pred dedinou a končiaci až v Čechách je plný rýchlych zákrut aj záludných vracákov. Jazdiť však odporúčame iba skoro ráno, vzhľadom na intenzívny tranzit do Čiech aj počas víkendu. Odbočka na obec Bíla ukazuje, že na Morave turizmu fandia a nasledujúca rýchlostná skúška s dokonalým asfaltom získala titul najkrajšej časti celého prejazdu. Pokiaľ sa v týchto miestach vyskytnete, trasu Bíla-Klokočov určite nevynechajte!


 
Jediný výverový ropný prameň máme práve v obci Korňa, kde sme zastavili na petrolhead drink a počas krátkej prechádzky (dnes sa tomu vraví walking) k prameňu, trochu povystierali údy. A priamo pri prameni som si spomenul a pousmial sa nad predstavou, ako sme začínali. Nasledoval prejazd cez kysucké kopanice a tomu, že život je tu tvrdý nasvedčoval aj profil povrchu ciest. Krásny a drsný kraj! Nasledoval kopec neďaleko Vychylovky, prejazd do Oravskej Lesnej, kde nás dobehol náš šéfredaktor Laco a povysvetľoval ľuďom, prečo je svet krútenia volantom taký skvelý. Dynamický odjazd podporila krásna prietrž mračien, ale o pár minút neskôr, smerom na Terchovú, sme si opäť užívali slnečno.

Neskorý obed v Country salóne, záverečný pokec, fotky na Hričovskej priehrade a s úsmevom domov. Bolo to super, ako vždy býva a my sa nesmierne tešíme, že je nás stále viac. Čítajte náš magazín a držte nám palce, aby sme sa mohli stretnúť na ďalšej podarenej akcii.

Do jazdenia priatelia!


Autor: Marek Varga, Foto: Apple concept