INEOS GrenadierFL5Alfa samicas Dominikou
Úvod / Eventy / Akcie / Porsche Fans Family Day – Ako Porsche zachránilo jedno srdce

Porsche Fans Family Day – Ako Porsche zachránilo jedno srdce

Za každým príbehom o autách sa skrývajú aj príbehy ľudí. Niektoré poznáme, niektoré zostávajú skryté. Tento rok sa na Bratislavskom hrade uskutoční už štvrtý zraz majiteľov a priaznivcov značky Porsche. Podujatie, za ktorým stojí klub Porsche Fans Slovakia poznajú všetci tí, ktorí sa o značku zaujímajú, len tí najbližší však poznajú príbeh o tom, ako to celé vzniklo. 

Spolu s pozvánkou na tohtoročný Porsche Fans Family Day 2019, ktorý sa uskutoční dňa 14.9.2019 od 10:00 hod. vám prinášame aj rozprávanie o Lukášovi Turčinovi, zakladateľovi klubu Porsche Fans Slovakia. Príbeh o jeho srdci, ktoré zachránilo... Porsche.

Stretnutie troch stoviek áut Porsche na Bratislavskom hrade je vážna operácia

Pred tromi rokmi mu veru nebolo do smiechu, srdce mu mohlo zlyhať každú minútu. Snažil sa na to nemyslieť a žiť život naplno. Zakladateľ klubu Porsche Fans Slovakia Lukáš Turčina (31) spomína na momenty pred vážnou operáciou, ktorá mu zmenila život. Pred 3 rokmi sa ocitol v situácii, keď mu pri bežnej kontrole tlaku lekári zistili, že trpí arytmiou srdca. 

„Po 2-dňových testoch som bol nútený podpísať súhlas, že podstúpim implantáciu pacemakera. Bolo to hrozné obdobie, pretože moje srdce mohlo kedykoľvek zlyhať,“ spomína Lukáš na ťažké dni. Nevedel, čo bude zajtra. Ešte pred operáciou sa však rozhodol splniť si sen, kúpiť si kabriolet. Trochu netradične, uprostred zimy.

Bez strechy aj v mrazoch

Nebol čas vymýšľať a tak Lukáš siahol po osvedčenej značke. „Vyskúšal som si Porsche Boxster, ktorý bolo, doslova, mojou srdcovou záležitosťou. Našiel som jedno na predaj a rozhodol sa preň aj napriek tomu, že nebolo v najlepšom technickom stave.“  Porsche Lukášovi robilo radosť a pomohlo mu zabudnúť na zdravotný stav, ktorý mu lekári diagnostikovali len pred pár dňami. 

Dva dni po kúpe Porsche podstúpil operáciu, ktorá našťastie dopadla veľmi dobre. „Dodnes si živo pamätám, ako som sa deň po tom, ako ma pustili z nemocnice, vozil na Porsche po Bratislave. V zime, mrazoch a so strechou dole. Bol som šťastný, že žijem.“

Realita majiteľov áut Porsche

Ako Lukáš naznačil, jeho auto Porsche nebolo v dobrom technickom stave. Začal hľadať podobných nadšencov, ako bol aj on, aby si navzájom pomohli so servisom a zháňaním náhradných dielov. Autorizovaný servis bol pre neho v tom čase príliš vzdialený. Všemocný vyhľadávač Google, ale neposkytol žiadne výsledky o tom, že by nejaké Porsche partie na Slovensku existovali. Lukáš bol frustrovaný, bezradný a sklamaný. Potrebné diely na svoj Boxster začal hľadať cez inzertné portály a takto sa zoznámil s prvými dvoma nadšencami a majiteľmi značky starších áut Porsche.Všetko sa začalo na zraze v Česku

„Pri obede sme sa s veľkou skepsou rozprávali o tom, že na Slovensku nič podobné nefunguje a že ani nikdy nebude. Mňa to natoľko naštvalo, až som si povedal, že to chcem zmeniť,“ zanietene vysvetľuje Lukáš. 

Lukáš založil na Facebooku stránku Porsche Fans Slovakia, začal študovať históriu značky, jednotlivé modely a písať články o Porsche. Postupne sa začalo pridávať viac a viac nadšencov, majiteľov a fanúšikov, zrazu ich boli tisíce. Lukášove úsilie si všimli aj v slovenskom Porsche, za čo patrí veľká vďaka Gabriele Pavlíkovej a Marekovi Neuwirthovi. Zrodila sa úspešná spolupráca. Po roku sa partia okolo Lukáša rozhodla zorganizovať v spolupráci s Porsche Centrom Bratislava 1. Porsche zraz na Slovensku. Konal sa v Piešťanoch pri príležitosti pretekov 24 hodín Le Mans 2017. Na prvý zraz prišlo až 63 automobilov Porsche. Bol to nečakaný úspech.

Porsche na Hrad!

Druhý Porsche zraz sa už konal v hlavnom meste a to na najprestížnejšom možnom mieste, na Bratislavskom hrade za pomoci Vladimíra Syča - Milého. Prišlo naň až 93 automobilov Porsche, nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Švajčiarska. Podujatie získalo veľmi dobrý mediálny ohlas. 

Druhý ročník na Hrade v roku 2018 bol ešte úspešnejší, zišlo sa až 122 automobilov zo 6 krajín Európy. Zastúpené boli takmer všetky modelové rady z rôznych období histórie značky počnúc ikonickou 356, prišli klasické aj moderné 911-ky, transaxle modely, Boxstery a Caymany a nechýbali ani novodobé SUV a Panamery. Tretí rok opäť na Bratislavskom hrade

Tento rok sa zraz uskutoční 14.9.2019 a očakáva sa návšteva majiteľov a fanúšikov až z desiatich krajín sveta: Nórsko, Švédsko, Poľsko, Rusko, Ukrajina, Maďarsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko a Česká republika. Najstaršie prihlásené auto je Porsche 356 B z roku 1960, najrýchlejšie autá očakávajú organizátori v podobe modelov Porsche 911 992 GT2 RS a 918 Spyder. Početné zastúpenie bude mať nepochybne aj SUV rodina Porsche, Cayenne, ktoré sa vyrába v Bratislave a Macan, rovnako sa organizátori tešia na autá radu Panamera.Lahôdkou bude opäť aj prítomnosť spoločnosti Lightspeed Classic, ktorý sídli v Nemecku a zaoberá sa modernou interpretáciou klasických Porsche. Za touto firmou pritom stojí Slovák, Peter Vazal. Jeho oranžové dielo máte možnosť vidieť aj na ďalších fotkách v galérii.Zábava pre všetkých

Pre mladších a hravých čakajú súťaže, kvízy, pre náročných aj diskusie o tom, prečo je dobré investovať do starého Porsche, prípadne ako ho servisovať. O skvelú kuchyňu sa postará šéfkuchár Andrea Ena z reštaurácie Sapori Italiani, či povestné čierne hamburgery od šéfkuchára Daniela Hrivnáka. Budete mať možnosť stretnúť aj osobnosti zo sveta motoršportu. Podujatie bude moderovať Lea Daniš, ktorú poznáte z rádia Viva a tiež ako speváčkuProgram začína o 10:00 hod., príchod pre registrované automobily je naplánovaný do 10:45 hod. Všetci ste vítaní, tešíme sa na vás.

Zdroj: Porsche Fans Slovakia, Foto zo zrazu 2018: Pavol Bella