INEOS GrenadierFL5Alfa samicas Dominikou
Úvod / Eventy / Roadtripy / Aj Malý Šturec zahrá veľké divadlo

Aj Malý Šturec zahrá veľké divadlo

Na malom sa vážne dobre jazdí! Feministky pohŕdavo krútia hlavami a vysmievajú sa, divadelný gašparko usilovne potvrdzuje, že vie hrať veľké divadlo a ja si naťahujem ... rukavice od Sparca, aby sa mi v tých nekonečných vracákoch Malého Šturca nešmýkal volant.

Je Veľký a Malý. Oba sa dívajú na krásne baby z Banskej Bytrice, oba zastávajú funkciu horského prejazdu, ale líšia sa cieľovou skupinou. Veľký šturec je síce prejazd, ale maximálne pre ruský UAZ alebo veľmi si veriaci, vojenský Hummer. Lesníci zo Starých hôr by vedeli rozrozprávať nejednu príhodu o premotivovaných majiteľoch luxusných SUV, ktorí sa pokúsili byť väčší ako Veľký Šturec. Ja som to zabalil hneď po tom, ako mi prvý kameń obrúsil podvozok. S úctou som otočil svoj, na túto cestu priveľmi nízky hatchback a vydal sa k Malému, ktorý je vlastne oveľa väčší a hlavne vhodnejší pre jazdecké zážitky v optimálnej stope.

Začnite od Bystrice. Od tej Banskej, kde si neďaleko populárneho Ministerstva Zábavy dáte voňavú kávu v srdci najväčšieho banskobystrického nákupného centra Európa. Prejazdom cez bývalý Leninov park okolo ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, marí sa mi, že z Očovej, dávajte pozor na nepriateľské obrubníky, pretože výskyt pekných a vyzývavých  dám je tu absolútne neuveriteľný. Nakoniec vás cesta vypľuje na mestský obchvat smer Martin, kde pri dodržaní povolenej rýchlosti nedáte stredoslovenským pandúrom šancu a za dedinami Jakub a Uľanka to môžete rozbaliť. 

Harmance neupútajú vábnym prostredím, vždy mám pocit, že prechádzam väzenským dvorom, ale spomeňte si, aké urputné úsilie vyvíjajú zamestnanci harmaneckých papierní na to, aby ste sa na toalete cítili komfortne. Druhý, teda Horný Harmenec sa rozlúči pofľakovanou cestou, ktorá vám pripomenie povinnú návštevu dentistu a pokiaľ sa pred vami trápi kamión alebo nadopovaný horský traktor, máte poslednú šancu na obiehanie a uvoľnenie si cesty. No a potom ...

Potom je to zrejme len o legálnych drogách, akými sú ľudské hormóny plodiace štastie a vysoký tep. Kurt by povedal nirvána a ja súhlasím. Malý Šturec považujem za jeden z najatraktívnejších, slovenských horských prejazdov.  Spomínal som, že je väčší ako Veľký. Je obéznejší, rozľahlejší a podstatne širší pokiaľ to vezmem priamo od asfaltu. Jeden veľký rezanec, ktorý sa ani na chvíľu nevyrovná a zaradiť trojku chcem iba zo slušnosti k lesnému kľudu a obyvateľom fauny v  týchto vrchoch. Druhá rýchlosť a 8000 otáčok bezínovej atmosféry je ten pravý pomer pre svižný presun smerom k najvyššiemu bodu. Pár pravých vracákov sa dá skúšať cez ručnú brzdu a s dôverou k priľnavosti zadnej nápravy periferne sledujem nemé skaly a ďakujem, že sa uhýbajú. Tiahlejšie 180ky doľava sú na podobnú show vhodnejšie, ale nemám odvahu riskovať a posielať auto  na slalom pomedzi stromy dolu po úbočí ako posledný ženský kaskadér na striebornej C3-ke.Prach a štrk sa tu tvária ako bezpečnostné výbehové zóny, ale jediné, čo bezpečne dokážu je vtipne vás vykopnúť na cestu voľným pádom. A gravitácia je neúprosná beštia. 

Pokiaľ obmedzím chcenie víťaziť na virtuálnymi oponentami, uvedomím si, že sa chcem iba baviť a kvalitne si zajazdiť, je bystrická strana Šturca tým správnym receptom na veľmi chutný jazdecký zákusok.

Šturec sa nedá ísť iba jedenkrát. Pokiaľ už pretne vašu cestu kamkoľvek, dajte si ho viackrát. Pokiaľ len pôsobíte v jeho okolí, dajte mu možnosť vás pobaviť a vybehnite v skoré ráno pomôcť slnku vysušiť asfalt od rannej rosy. Je to tam vážna romantika a tento kopec nerobí prázdne gestá. A ak pokračujete smer Martin, najlepšie na tom je, že máte pred sebou ďalších 50 km hodnotnej jazdy popod grúne Veľkej Fatry cez všetky tie partizánske obce a rýdzu stredoslovenskú kultúru. 

Po opatrnom zjazde pomedzi, bez výstrahy sa objavujúce výmoly  na martinskej strane, nasmerujte nos na výjazd Čremošné. Malá dedinka vám naježí chlpy na zátylku svojimi prekvapivými, stáčajúcimi sa padákmi, kedy máte pocit, že ste s autom zavretý v rúre tobogánu a nedotáčavosť má dovolenku. Po osi Háj, Rakša, Turčiansky Michal, Mošovce narazíte na obec Blatnica, ktorá mi, neviem prečo, znie tak veľmi slovensky a je zároveň ukončením príliš slušnej jazdy. Trasa Folkušová, Necpaly, Belá-Dulice, Turčianske Jaseno pripomína už pri povolenej rýchlosti húsenkovú dráhu pre náročných. Ste buď hore alebo dole. Nič medzi tým nemáte potrebu registrovať. Smerom hore ste v napätí, kam sa podeje cesta keď sa vyrútite na horizonte, smerom dole brzdíte očami o chalupu nasledujúcej dediny. Neočakávané zábavné vsuvky tvoria náhodné konské záprahy alebo vďaka erózii chýbajúci asfalt. 

Obce s partizánsku históriou, Sklabiňa a Sklabiňský Podzámok spomalia vaše tempo a navedú na prekrásnu jednosmerku. Vlastne ten jeden smer evokuje iba šírka cesty, kde veľmi tesne lížete krajnicu cca 10km. Z oboch strán. Vysoká tráva a džugľa lemujúca takmer celý zvyšok trasy nedovolí svetelnú rýchlosť a s očami prilepenými na každej blížiacej sa zákrute so želaním necúvať pred naštvanou V3S sa preplazíte az do dedinky s najlepším chlebom v okolí. 

Sučany a vychýrená pekáreň vám pri obhrýzaní ešte teplej kôrky pripomenie aké dobré to celé bolo. Také dobré, že by ste si to natreli na chlieb. 

S partizánskym pozdravom 
 

Autor: Marek Varga
Detaily trasy
71,1 km,1 hodín, 28 minút
BB – Sučany cez Jakub-Uľanka-Dolný Harmanec-Horný Harmanec-Čremošné-Háj-Rakša-Turčiansky Michal-Mošovce-Blatnica-Folkušová-Necpaly-BeláDulice-Turčianske Jaseno-Dolné Jaseno-Záborie-Sklabiňa-Sklabiňský Podzámok-Sučany