Elektrické nákladné autá predstavujú ekologickú prepravu veľkých nákladov. Máme ich už aj na Slovensku!
Zatiaľ čo elektromobily u nás môžete stretnúť na cestách už dlhšiu dobu a postupne prestávajú byť raritou, veľké elektrické nákladné autá si museli na svoj debut počkať o čosi dlhšie. Avšak dočkali sa a svoj nástup zvládli bravúrne.
Kto bol prvým priekopníkom?
Volvo Trucks
V septembri roku 2022 začala spoločnosť Volvo Trucks sériovú výrobu vysokovýkonných elektrických nákladných vozidiel. Hlavnou myšlienkou je zníženie záťaže životného prostredia nákladnou prepravou a teda zníženie produkcie oxidu uhličitého. Na výber máte z viacerých variant s prívlastkom Electric a to Volvo FH, Volvo FM, Volvo FMX, Volvo FE, Volvo FL a Volvo VNR.
Zvoliť si dokážeze podľa toho, ktorý typ bude najlepšie plniť vaše požiadavky. NIektoré z vozidiel sú dokonca vyrobené z ocele bez fosílnych palív, čo je pre planétu ešte väčšie plus. Bezfosílna oceľ je produkovaná švédskym výrobcom ocele SSAB a je zhotovovaná pomocou úplne novej technológie pracujúcej s bezfosílnou elektrinou a vodíkom.
Pracovníci vyrábajúci autá síce stále musia používať pri práci ochranné pracovné pomôcky, ale samotný chod vozidla je maximálne ekologický a nezávadný. Medzi zákazníkov s takýmito vozidlami patrí napríklad aj spoločnosť Amazon.
Už aj na Slovensku
Už v októbri 2022 sa aj Slovensko mohlo pýšiť prvým elektrickým nákladným vozidlom. Bol to model Volvo FE Electric, ktorý zásobuje spoločnosť Lidl v bratislavskom a trnavskm regióne. Samotné auto váži 20 ton. Na jedno nabitie prejde okolo 150 až 200 km a to aj so zaťažením viac ako 8 ton. Doba nabíjania je 11 hodín striedavým prúdom alebo 2 hodiny jednosmerným prúdom.
Nulové emisie a dostatočný dojazd je presne to, čo moderná kamiónová preprava tovaru potrebovala, aby sa prospôsobila svetovým požiadavkách pre ochranu zelenej planéty. Tichý chod vozidla je veľkou výhodou pri nočných vykládkach.
Nákladné auto tak bude vydávať podobne tichý zvuk ako špeciálny vysokozdvižný vozík, ktorý ho bude vykladať. Spoločnosť má za cieľ, stať sa do roku 2040 klimaticky neutrálnou a preto produkujú čím ďalej, tým viac modelov elektrických nákladných vozidiel.
Používanie elektrokamiónov môže mať pre svetovú ekonomiku veľký význam. Tým, že sa pri preprave zníži produkcia CO2, bude sa môcť stále udržiavať medzinárodný obchod v takom meradle ako doteraz a zákazníci tak neprídu o svoje obľúbené produkty, pochádzajúce hoci aj z druhej strany sveta.
Zdroj: Futurino