Prvá dámaEQVCaddykoľvek 5EQA - Prvá jazdaKráľovná Octavia RSRally KucherenkoHore bezEvolúciaRocknRollaCUPRA PortfolioMercedes-Benz GLE CoupéAvantissimo!Shooting BrakePiaty elementAudi A6 PHEVRaptor AirlinesE-lien
Úvod / Novinky / Hyundai zahajuje výrobu nového i30 N v Európe

Hyundai zahajuje výrobu nového i30 N v Európe

Spoločnosť Hyundai Motor spustila výrobu nového modelu i30 N vo svojom závode Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v Českej republike. Nový model i30 N sa vyrába spolu s ďalšími modelmi i30 (verzie hatchback, kombi aj fastback), i30 Fastback N, nový TUCSON a elektrická KONA. 

Od uvedenia na trh v roku 2017 sa na celom svete predalo viac ako 54 000 kusov i30 N, z toho viac ako 28 000 kusov v Európe. Model i30 N je dlhodobým lídrom v predajoch svojho segmentu aj na slovenskom trhu a v roku 2019 sa stal aj celkovým víťazom nášho porovnania ostrých kompaktov (HHOTY 2019).  

Hyundai i30 N po facelifte pridáva nielen dizajnové a technické vylepšenia, ale aj novú osemstupňovú dvojspojkovú prevodovku N DCT, ktorá rozširuje okruh potenciálnych zákazníkov. Nový i30 N je k dispozícii v typoch karosérie hatchback aj fastback. Prichádza s preplňovaným motorom s objemom 2,0 litra. Na Slovensku je v ponuke iba vo výbave Performance, ktorá poskytuje výkon 280 koní vrátane vylepšeného zrýchlenia dostupného pre MT aj N DCT. Oba karosárske varianty modelu i30 N poskytujú maximálnu rýchlosť až 250 km/h. S balíkom Performance a 6-stupňovou manuálnou prevodovkou zrýchľuje eNko z 0 na 100 km/h za 5,9 s, čo je v porovnaní s predchodcom zlepšenie o 0,2 s. Verzia Performance s 8-stupňovým N DCT dokáže pomocou Launch Control akcelerovať z 0 na 100 km/h už za 5,4 sekundy.

Model i30 N prešiel počas svojho vývojového procesu rozsiahlym testovaním vrátane 180 000 kilometrov testovania životnosti a ďalších desiatok tisíc kilometrov za účelom hodnotenia výkonu. Testy prebiehali jednak v náročných podmienkach v nemeckom testovacom stredisku Nürburgring-Nordschleife, ale podrobil sa tiež ďalšiemu hodnoteniu kvality vo svojom výrobnom závode v Českej republike, testovaniu na Červenohorskom sedle v Jeseníkoch a trati Ecce Homo v Šternberku ako aj na závodnom okruhu Autodrom Most.Prvé kusy nového modelu i30 N sa v slovenských predajniach objavia už v letných mesiacoch tohto roka. Slovenský cenník a online konfigurátor je k dispozícii TU

Zdroj: Hyundai, Spracoval: Miro Vilím