.s DominikouKlikni ÁNO pre video!TínedžeriOpel Astra Sports TourerEnyaq iV finalista 2022Rally KucherenkoRaptor Airlines
Úvod / Novinky / Lexus valcuje americké a britské hitparády!

Lexus valcuje americké a britské hitparády!

Povedali to tak! A ako presne informácia z nadpisu ovplyvní občana Slovenska, ďaleko od ostrovov a zeme za veľkou mlákou? Technicky, možno i výrazne. Pokiaľ si Slovák naladí stanicu Lexus a nazrie do šourúmov, či si nebodaj auto tejto značky zaobstará na dlhšie užívanie, pokojne môže zistiť to, čo vypovedali prieskumy a testy britských “jazdenkárov” z  Auto Express Drive Power a americkej spotrebiteľskej organizácie Consumer Reports. Dámy a páni, v typických, anglicky hovoriacich krajinách vyhralo súťaž v spoľahlivosti … japonské auto!


“Kvalita a spoľahlivosť automobilov Lexus znamená, že si ich majitelia vychutnávajú svoje autá viac ako zákazníci iných značiek” zaznelo v tlačovej správe a ja cítim povinnosť z princípu nesúhlasiť. Toto vyjadrenie pôsobí tendenčne i nespravodlivo voči pocitom majiteľov iných značiek! Osobne tým však nijak nespochybňujem, že mnohí užívatelia značky Lexus sú šťastní. Dovolím si však navrhnúť, aby i v Lexuse/Toyote, napriek všetkým prieskumom pripustili, že vychutnávať si svoje auto môže i niekto, kto ho neustále opravuje vo svojej vysnívanej dielni. Ja i mimo to pripustím, že Lexus je pecka!


To, že každému modelu Lexus predchádzajú stovky hodín kreslenia, kilometre testovania a ladenia, môže málokto spochybniť. Už len z dôvodu faktov z praxe, kedy tieto autá len jazdia, jazdia a jazdia. Z tohto uhlu pohľadu je užívateľsky rozmer maximálny, pretože úsilie a skúsenosti inžinierov a majstrov Takumi pracajúcich vo fabrikách, sú markantné a odrážajú spokojnosť zákazníkov - tak vravia rebríčky vytvorené spomínanými autoritami v Británii a USA.
Briti napísali, že v ich prieskume nešlo výhradne o mieru spoľahlivosti, teda obmedzenie nechcených návštev servisu, ale o všetky aspekty vlastníctva týchto áut. Majitelia Lexusu vraj milujú všetko od návštevy šourúmu, cez spokojnosť s obsluhou pri predaji, služby servisu a v neposlednom rade bezporuchovú a ničím nerušenú prevádzku. V reči čísiel získal Lexus 89,21% v Británii, čo ho jednoznačne vymrštilo na prvé miesto a v krajine spojených ná… štátov (pozn. Ivan) získal 76 bodov, čím ho tento vysoký nadpriemer sotil rovnako na prvé miesto.


Briti hodnotili niekoľko rokov staré modely v mohých kategóriach, kde Lexus bral zlato v karosérii, interiéri, komforte, spoľahlivosti a kvalite montáže. Štúdia zahŕňala 75 modelov ojazdených áut a v prvej desiatke skončili 4 Lexusy. Topka bol hybridný sedan Lexus GS, štvrté, šieste a siedme miesto obsadili Lexus RX 3G, Lexus CT a súčasná 4. generácia Lexus RX (4G). Amíci nechali hodnotiť samotných vodičov a v 17 aspektoch, ktoré smerovali k hodnoteniu spoľahlivosti sa potom bodovalo od 0 do 100. Ako to dopadlo ste sa dočítali vyššie.


Nuž teda čo? Všetci rozbiť prasiatka a utekajte do bazárov po hybridné GSa, tie sú predsa naj. Tipujem však že narazíte na problém - nikde žiadne nenájdete. Prečo by aj, keď ich všetci majitelia majú stále doma, funkčné a spokojné!Autor: Marek Varga, Foto: Lexus