EQA - Prvá jazdaKráľovná KIA SorentoMercedes-Benz Triedy E Octavia RSRally KucherenkoHore bezEvolúciaRocknRollaCUPRA PortfolioMercedes-Benz GLE CoupéShooting Brake 2Avantissimo!Shooting BrakeSEAT Tarraco FRPiaty elementAudi A6 PHEVRaptor AirlinesE-lienBMW X7 Mustang a Marilyn
Úvod / Novinky / Mercedes-Maybach Triedy S – Nová definícia luxusu

Mercedes-Maybach Triedy S – Nová definícia luxusu

Maybach je od svojho znovuzrodenia symbolom najvyššej exkluzivity sedanov značky Mercedes-Benz. Koncept vozidla vychádza z predpokladu, že táto najluxusnejšia limuzína značky bude využívaná výlučne ako auto s profesionálnym šoférom za volantom. 

Pasažieri na zadných sedadlách profitujú z rázvoru predĺženého oproti dlhej verzii triedy S až o 18 centimetrov (namiesto 3.216 mm až 3.396 mm) a nových komfortných funkcií sedadiel Executive. Popri prvkoch známych z triedy S sú k dispozícii ďalšie, ako je masážna funkcia opierok lýtok zadných sedadiel, ale aj vyhrievanie šije a ramien. 

Rozsiahly drevený obklad predných sedadiel a priestoru medzi zadnými sedadlami ďalej odlišuje Maybach od jeho kratších súrodencov.

Vďaka novej technológii kompenzácie hluku (AFGK) má byť interiér ešte tichší. S pomocou aktívneho pôsobenia zvukových vĺn s opačnou frekvenciou produkovaných basovými reproduktormi špičkovej audioaparatúry Burmester High-End 4D Surround majú byť úplne eliminované nežiadúce zvuky vznikajúce pri jazde.Novinkou zvyšujúcou komfort zadných pasažierov je podávač pásov pre zadných pasažierov doteraz známy z karosárskych verzií kupé a kabriolet integrovaný do zadného sedadla. Sklon operadiel zadných sedadiel ja nastaviteľný v rozsahu 19 až 43,5 stupňa. Operadlo ľavého predného sedadla sa pre viac miesta na nohy zadného riaditeľského kresla dá skloniť vpred až o 23 stupňov. Úplnou novinkou pre Maybach sú elektricky poháňané zadné dvere.Maximálne pohodlie na palube zabezpečuje sériový vzduchový podvozok AIRMATIC, ktorý môže byť doplnený aktívnym podvozkom E-ACTIVE BODY CONTROL. Tento podvozok dokáže regulovať tlmenie pre každé koleso osobitne a spolu so systémom ROAD SURFACE SCAN a systémom regulácie náklonu CURVE prináša výnimočný komfort jazdy. Podobne ako v triede S, k dispozícii bude aj riadenie zadnej nápravy, ktoré umožní natáčanie zadných kolies v rozsahu 4,5 alebo až 10 stupňov. Systém natáčania kolies zadnej nápravy skracuje polomer otáčania až o dva metre. Od druhej polovice roku 2021 má byť v Nemecku ako výbava na želanie k dispozícii aj funkcionalita DRIVE PILOT ako plne automatizovaný systém jazdy, naopak už od začiatku predaja má byť k dispozícii výbava DIGITAL LIGHT, ktorá umožňuje projekciu pomocných čiar alebo výstražných symbolov priamo na vozovku.  Hlavnými trhmi pre Maybach sú Čína, Rusko, Južná Kórea, Spojené štáty americké a Nemecko. Od roku 2015, kedy bol na trh uvedená limuzína Mercedes-Maybach sa predalo viac ako 60 tisíc kusov, z toho len v roku 2019 ich bolo 12 tisíc. V Číne sa pritom pravidelne predáva okolo 600 kusov mesačne, v roku 2019 ich v priemere bolo dokonca viac ako 700 kusov mesačne (!).Hlavným trhom je prispôsobený aj dizajn luxusnej limuzíny, ktorej rozmery 5.469/1.921/1.510 milimetrov (dĺžka/šírka/výška) predstavujú vrchol ponuky značky. Predná kapota má osobitný dizjan, rovnako ako maska chladiča s vertikálnymi lamelami typickými pre novodobé modely značky Maybach.Už tradične bude pre Maybach dostupné dvojfarebné lakovanie karosérie, celkom v desiatich farebných kombináciách. Práce na dvojfarebnom laku si pritom vyžiadajú až týždeň trvajúcu prácu v lakovni, aby bola zabezpečená maximálna kvalita prevedenia.Pohonné jednotky pochádzajú z portfólia značky Mercedes-Benz a automobilka zatiaľ neuviedla ich presnú špecifikáciu. Základom zrejme bude šesťvalcová motorizácia s integrovaným štartér generátorom druhej generácie, ktorý dokáže pohonnú sústavu podporiť výkonom až 22 koní. V modeli Mercedes-Maybach by sa opäť mal vrátiť aj vrcholný dvanásťvalec.

Prenos výkonu na všetky štyri kolesá bude zabezpečovať deväťstupňová prevodovka 9G-TRONIC, ktorej špecifické nastavenie v režime „Maybach“ dokáže auto rozbiehať na druhom rýchlostnom stupni. Luxusná limzína Mercedes-Maybach Triedy S sa začne predávať už v priebehu tohto roka, prvé autá dostanú zákazníci v USA a Čine v apríli 2021, Európa si s výnimkou Nemecka bude musieť počkať do leta 2021.

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Mercedes