VIDEOVW ID.4 GTX videoTínedžeriOpel Astra Sports Tourers DominikouRally KucherenkoBMW XM rozhovor
Úvod / Novinky / Rozhovor o zeleni v Mitsubishi

Rozhovor o zeleni v Mitsubishi

Budem sa rozprávať s technickým riaditeľom Mitsubishi. A najradšej by som položil iba jedinú otázku. Prečo muselo umrieť EVO? Dávať priestor naratívu Evolution vs STI už nepovažujem za dostatočne pestré, sociálne siete žiaľ ohľadne tejto témy vyvrhli samú závisť a smútok. V každom prípade môžem sľúbiť, že túto otázku položím. 


Dnes je doba iná, nová a Mitsubishi predsa stále niečo tvorí ako napríklad nový Eclipse Cross PHEV vo svojej novej SUV dimenzii. Čo my vieme? Možno sa im tam pod rysovacími doskami váľajú skice nového, hybridného Lanceru. Pred 5 rokmi som si to ešte nedovolil vysloviť, bojac sa rúhania, dnes už zrejme môžem. Takže bodaj by! Bodaj by sa vrátilo (aspoň) hybridné EVO.


Robin Babický je technickým riaditeľom Mitsubishi Motors CZ a v pripravovanom rozhovore v sérii ÁNO/NIE s hosťom budem mať snahu z neho vypáčiť, či sa naozaj niekde nejaký výkres nevyskytuje? Pretože ja osobne nejak pociťujem, že číslo, ktoré čudným spôsobom definuje ako som starý, mi zároveň navráva, že v ostrom hatchbacku to už nebude úplne ono! Chcelo by to nejakú modernú štvorkolku z odkazom starej školy! Také Mitsubishi Freelancer Hybrid Evolution 4x4 PHEV by mohlo zapadnúť!


Nemenej zaujímavé bude hovoriť o samotnej téme hybridných trendov, pretože onedlho to už môže byť tak, že nemať zelené EČV sa bude vnímať ako predzvesť ekologického hriechu. Myslím, že to bola Toyota, ktorá sa ústami jej prezidenta Akia Toyodu nejaký čas dozadu vyjadrila, že prejsť na čisto zelenú produkciu môžu maximálne naivní politici, ktorí svoju bezbrehú lásku k ekológii prezentujú hlúpymi návrhmi pre výrobcov automobilov. Viem si Akia predstaviť ako si pri obdržaní správy o nových emisných normách poklepal po čele, aby následne rozmlátil svojho dreveného kung-fu panáka na triesky.
Rád si však odborníkom nechám vysvetliť, prečo to tak dnes je, prečo práve Mitsubishi robí také eko kroky ako robí, aký je trend, ktorý EU komisár dostane na bendžo a … kedy sa vráti EVO? A mám návrh pre všetkých, ktorých by to mohlo zaujímať. Pokiaľ by ste sa chceli niečo opýtať i vy, čokoľvek na tému hybridných technológií a vývoja v autách alebo niečo priamo o Mitsubishi, napíšte vaše otázky na redakcia@roadlife.sk, nech pána riaditeľa trochu vyspovedáme. Ja hodlám zbrojiť otázkami z praxe a získať odpovede na to, čo nás užívateľov zaujíma z pohľadu bežného života. Inak, modelom bude stáť i jazdiť Eclipse Cross PHEV, takže žiadať odpovede je možné aj k tomuto konkrétnemu hybridnému druhu. Téma ekológia v automobilizme je dnes naozaj rozsiahla a ako všetko kontroverzné, polarizuje spoločnosť. Nie som si istý koľko času by trvalo rozlúskať všetky argumenty, prijať, aplikovať a otestovať návrhy, spočítať výsledky a nastaviť nejaký rozumný smer. Zrejme všetok čas! Všetkých inžinierov všetkých automobiliek. Potom všetkých ekoteroristov z kadejakých únií, potom Grétu a potom veľryby. Čo tým chcem napísať? Že je to celé nekonečné! Ale zároveň, možno, že pokiaľ sa dokážeme prestať hnať za neznámym cieľom, zbytočne sa hádať a sporiť, podarí sa niečo dobré i čiastkovo. Budem sa veľmi tešiť na hosťa i na debatu! Majte všetci krásny, zelený deň a … polejte kaktusy!Autor: Marek Varga, Foto: Mitsubishi