Prvá dámaEQVCaddykoľvek 5EQA - Prvá jazdaKráľovná Octavia RSRally KucherenkoHore bezEvolúciaRocknRollaCUPRA PortfolioMercedes-Benz GLE CoupéAvantissimo!Shooting BrakePiaty elementAudi A6 PHEVRaptor AirlinesE-lien
Úvod / Novinky / Rolls-Royce Boat Tail – Luxus na mieru

Rolls-Royce Boat Tail – Luxus na mieru

Rolls-Royce dnes predstavuje jedinečný zákazkový projekt výroby karosérie, jeho názov Boat Tail odzrkadľuje architektúru zadnou časťou pripomínajúcou lodný trup jachty triedy J. 

Snaha britskej značky o vysokú mieru individualizácie sa dlhodobo odzrkadľuje v programe individuálnych úprav s označením Bespoke. Úroveň individualizácie však ďalej pokračuje v novom programe Coachbuild, ktorý znamená návrh k samotným koreňom značky a úzkemu okruhu jednotlivcov z radov zákazníkov umožňuje podieľať sa na vytváraní jedinečných projektov.  

Novodobá história zákazkovej výroby začala v roku 2017 vozidlom Rolls-Royce Sweptail, ktoré k myšlienke tvorby jedinečných karosérií priviedlo ďalších významných klientov značky. Traja z nich vyslovili svoj obdiv k jachtám triedy J. Podobnú exkluzivitu ako Boat Tail majú aj spomínené jachty, na svete je len deväť exemplárov, najstaršia z nich bola vyrobená v roku 1930.

Rolls-Royce Boat Tail je postavený na platforme modelu Phantom a jeho pohon zabezpečuje vidlicový dvanásťvalec s viac než dostatočným výkonom. 

Všetky panely 5,9 metra dlhej karosérie sú vytvárané ručne z jednotlivých kusov hliníkových plechov. Pre model Boat Tail bolo vyvinutých viac ako 1813 úplne nových častí. 

Zadná časť obsahuje Hosting Suite so špeciálnymi oddielmi pre nápoje a potraviny, súčasťou je aj špeciálne navrhnutá chladnička na šampanské Armand de Brignac, ktoré preferuje prvý z klientov, kávové stolíky, sedačky a slnečník poskytujúci úkryt pred prílišným prísunom slnečných lúčov. S ohľadom na riešenie zadnej časti neostal priestor na mechanizmus sklápacej strechy, dlhšie cestovanie pre všetky poveternostné podmienky umožňuje špeciálne vyvinutý hard top, ktorý pripomína plátennú strechu.

Karoséria prvého modelu Rolls-Royce Boat Tail je zahalená do sýteho odtieňa modrej farby odkazujúceho na moreplavbu. Na ručne lakovanej kapote sa po prvý raz v rámci značky objavuje farebný prechod v podobe odstupňovaného modrého odtieňa. 

Farebný prechod kapoty sa v interiéri  odráža na koženom čalúnení predných sedadiel zahalených do tmavšieho odtieňa modrej pre zdôraznenie zamerania sa na vodiča, zadné sedadlá sú potiahnuté čalúnením v svetlejšom odtieni.Minimalistická architektúra palubnej dosky dáva vyniknúť skvostnému charakteru jedinečných ukazovateľov, ozdobených dekoratívnou technikou Guilloché, používanou v dielňach najlepších zlatníkov a hodinárov. V strede palubnej dosky si miesto našlo aj pre chronometre od BOVET 1822, ktoré vznikli na základe osobitného priania prvého zadávateľa, ktorým je mimochodom manželský pár.  

V spolupráci so švajčiarskou hodinárskou značkou House od BOVET vznikli dva obojstranné chronometre – v dámskom a v pánskom prevedení, ktoré možno nosiť na zápästí, ale rovnako ich umiestniť do stredu prístrojovej dosky ako palubné hodiny vozidla, to všetko vďaka konvertibilnému systému Amadeo.Jedinečný exemplár, ktorý vidíte na fotografiách je prvým z trojice zákazkových modelov Boat Tail. Každý z nich bude mať rovnaký tvar karosérie, avšak každý bude odlíšený na základe želaní zostávajúcich dvoch zadávateľov.

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Rolls-Royce