.s DominikouKlikni ÁNO pre video!TínedžeriOpel Astra Sports TourerEnyaq iV finalista 2022Rally KucherenkoRaptor Airlines
Úvod / Novinky / Toyota Supra od WALDa alebo auto zo zbierky Osaka crew

Toyota Supra od WALDa alebo auto zo zbierky Osaka crew

Japonské tuningové umenie, pre ťažko konzervatívneho európana - jeden hnus, je u nás veľmi ťažko pochopiteľné. Okrem toho, že krajina vychádzajúceho Slnka sa akoby vymykala z klasického životného štandardu civilizovanej populácie, mnohokrát provokuje silne invenčnými nápadmi, ktoré u slabých jedincov vedia vyvolať anafylaktický šok.


Nasunúť, v podstate civilnému autu, na nos nárazník z Formuly 1, namaľovať ju do tak žiarivej žltej, že ju chce opeliť všetok hmyz v okolí vrátane LGBT hlodavcov a znížiť tak, že neprejde ani po bratislavskej Rožňavskej s novým asfaltom, .. ok pripúšťam, že toto je na zrelú úvahu o potrebe nasadenia silných liečiv.


WALDo, respektíve Ryutaro Mori, je chalanisko, ktorý na predmestí Osaky v 1990-tom otvoril tuningový obchod, aby predal nejaký ten svietiaci ventilok a dnes mu podávajú ruky majitelia Rollsov a kalendár má plný na … ďalšie farebné úlety. Osobne tejto scéne fandím a nie preto, že sa mi páčia ich výtvory, ale hlavne preto, že sa neboja tvoriť, napriek možnosti, že ich diela nebudú uznané všetkými bytosťami na svete. A?


WALDo si vzal do rúk aj kultovú Supru, všetci sa pamätáme keď na nej ešte jazdil Brian v prvom Fast&Furious. Dnešná Toyota GR Supra debutovala v roku 2019 a hneď polarizovala fanúšikov športových áut. Jeden tábor pochopil, že bola navrhnutá tak, aby vytvorila potenciál pre ďalšiu, veľmi silnú individualizáciu a ten druhý  zostal iba sklamaný a svoju frustráciu vyjavil na sociálnych sieťach.
Piata generácia Supry je podľa mňa skutočným športiakom s motorom vpredu (6 valcový trojliter s turbom), posielajúcim 340 koní dozadu a relatívne malou karosériou. Stačí však aby prišiel bláznivý tuner a z “malej” Supry je pokojne i … snežný pluh. Realizáciu týchto dizajnových i performance úletov podporuje i samotná Toyota. Už len tým, že sama posiela na trh malosériové limitky, ako napríklad Tribute model venovaný pamiatke herca Paula Walkera, Jarama Racetrack Edition limitovaná na iba 90 kusov pre Európu alebo A91-CF Edition iba pre Severnú Ameriku.


WALDo, ktorý má renomé temného dizajnéra, sériovej Supre vyparatil toto: vymyslel 2 spôsoby ako na európskej ulici nechať okoloidúcim rozpohybovať bulbus oculi, prípadne mierne obmedziť respiráciu pomocou stylingového balíka z WALD Sports Line Wide v úžasných odtieňoch žltej. Stylingový balík pozostáva z dravého predného nárazníka Formuly 1 s prídavným spojlerom, pútavých bočných prahov, prepracovaného zadného nárazníka s dvomi dvojitými koncovkami výfuku. V oboch verziách boli autá aj znížené – čo je ďalší charakteristický znak dizajnov WALD. 


Verzia Satin Bitter Yellow je vybavená neprehliadnuteľnými 20-palcovými diskami WALD Vorsalino V12C v titánovom odtieni. Auto vo farbe Lightning Yellow, známe z radu GR Supra, má 19-palcové disky kolies WALD Classic Mesh M12C s čiernymi lúčmi a striebornou povrchovou úpravou na ráfikoch.Autor: Marek Varga, Foto: Toyota