VIDEOVW ID.4 GTX videoTínedžeriOpel Astra Sports Tourers DominikouRally KucherenkoBMW XM rozhovor
Úvod / Novinky / Volkswagen Amarok 2022 - Z južnej Afriky do celého sveta

Volkswagen Amarok 2022 - Z južnej Afriky do celého sveta

Už titulok napovedá, že nový Amarok bude úzko spojený s čiernym kontinentom a konšpirátorská obec by mohla ihneď publikovať informácie, že sa bude vyrábať výhradne v mahagónovej metalíze a veľkým rohom na kapote. Vychádzajú možno z faktu, že Amarok už od roku 2011 pomáha v južnej Afrike, pretože Volkswagen Commercial Vehicles je partnerom nádacie Wilderness Foundation Africa (WFA) a okrem iného sa zaoberá intenzívnou ochranou nosorožcov.  Na odľahčenie, zaujímalo by ma ako to prebieha, či ich lakujú, prípadne VW lisovne vyrábajú nový pancier?


“I ll be back” je hláška, ktoru dodnes trpí Arnold Schwarzenegger, potom čo ju mimo scenár použil vo filme Terminátor. Prečo ju VW doplnil do svojej tlačovej správy ako úvodný highlight úplne presne neviem, ale zrejme ako odkaz na rok 2022 odkiaľ prichádza riadne nový Amarok s mnohými inováciami a dizajnom, ktorý označili za podstatne sebavedomejší. Osobne sa mi Amarok vždy páčil a pokiaľ tomu nemci dodajú ešte viac razancie, no veľmi sa teším na testy.


Vytvorený tímami z Austrálie a Európy a následne vyrábaný v Južnej Afrike a dodávaný do celého sveta. Austráliu absolútne beriem, žiť na tomto kontinente a nemať pick-up je ako kúpať sa vo vani bez vody. Afrika je jasná, nekonečné savany, divočina a podobné sa presne hodí k “vlčiemu” charakteru tohto auta, ale Európa? Rozumiem, že máme hory, sneh, výšky a super ťažký terén tiež, ale štverať sa tam s pickupom? Viete ako skončí takmer každý nový Amarok v Bratislave? Na parkovisku najnovšieho obchodného centra. Nič to však nemení na veci, že to bude poctivá mašina a pokiaľ by si to ten chlapík v balerínach, kupujúci smoothie rozmyslel, nový Amarok s ním vylezie, … možno i na Kolibu!
Trochu nadsázky v predošlom odstavci snáď nezaškodí, ale popri nej je dôležité pomenovať i fakty. Amarok je aj dnes veľmi sofistikovaný stroj, ktorý okrem toho, koľko sa mu dá naložiť pracovne, vie bez akýchkoľvek problémov zvládať aj bežné denné jazdenie. Od nového očakávam, že bude opäť iba lepší vo všetkých smeroch a okrem nového dizajnu prinesie aj horu technických a užívateľských noviniek. Značka vraví, že to bude kompletne nové auto s, pochopiteľne, čistou Volkswagen DNA a že bude vyzerať lepšie, všetko bude jednoduchšie a užívateľsky ešte prívetivejšie. Keď to tak čítam a následne píšem, javí sa mi to celé lepšie ako mať japonskú partnerku (japonky, japonské ženy, sú vraj ako životné partnerky extrémne oddané a “užívateľsky” dokonalé).
Albert-Johann Kirzinger, šéf dizajnu Volkswagen Commercial Vehicles sa nechal počuť že: “Ako jednoznačný výraz sme novému Amaroku dali silu a moc -  s čistou Volkswagen DNA ako zvonku, tak zvnútra”, čo si vysvetľujem tak, že potom ako zbadám nové auto naživo, si jemne cvrknem a po prvých kilometroch mi po líci stečie slza šťastia a radosti.


Od 2010 vyrába Volkswagen Commercial Vehicles sériovo. Amarok začali rodiť v nemeckom Hannoveri, neskôr sa pridala “plantáž” Pacheco v Argentíne (len tak na okraj, na konci roka 2019 tu pracovalo 5115 zamestnancov - mať toľko kolegov, človek nevie s kým ísť skôr na obed). Najnovší Amarok 2022 zakotví v Južnej Afrike, v meste Silverton. No a kedy si môžete zložiť zálohu na nový Volkswagen pick-up? Odhadujem to na jeseň 2022.


Autor: Marek Varga, foto: Volkswagen