INEOS GrenadierFL5Alfa samicas Dominikou
Úvod / Novinky / Aktuality / Predstavenie Volvo XC40

Predstavenie Volvo XC40

„Príde čas, keď Volvo dá dole Audi, povedal som nahlas usadajúc za volant a začal úchylne obchytkávať všetky krivky, lišty a zákutia palubnej dosky.“ Takto sa Marek vyjadril vo vzťahu k interiéru novej XC60 a... veľmi sa mýlil! Ten čas už totiž, podľa môjho názoru, prišiel, najneskôr s novembrovým uvedením nového modelu Volvo XC40 na slovenský trh. Nové SUV cieli na segment prémiových kompaktných športovo úžitkových vozidiel, v ktorom sú za jeho konkurentov považované modely BMW X1, Mercedes-Benz GLA a Audi Q3. Iste, Q3 je starší model a najviac je to vidieť práve v interiéri, ale aj keď si predstavíme aktuálny dizajnový jazyk Audi pre interiér jeho nástupcu, nemusí to na nové Volvo stačiť.O tom, že X1 a GLA nemajú voči XC40 šancu snáď nemusíme diskutovať. Je to fakt. Ale dosť bolo interiérových fetišistických úvah, poďme sa na najnovší prírastok švédskeho premianta pozrieť podrobne.

Model XC40 predstavuje pre automobilku Volvo vstup do nového segmentu malých mestských SUV, ktoré sú čoraz obľúbenejšou alternatívou pre dynamických moderných zákazníkov jazdiacich predovšetkým v mestskom prostredí. Volvo si však pod pojmom mesto tajne predstavuje aj les, inak si neviem vysvetliť doslova impozantnú svetlú výšku 21 centimetrov. V kombinácii s pohonom všetkých kolies a vďaka minimálnym previsom vpredu a vzadu sa smelo budeme môcť pustiť aj do náročnejšieho terénu. Nový model XC40 je prvým automobilom značky Volvo na trhu, ktorý je postavený na platforme jej novej kompaktnej modulárnej architektúry CMA. Popri pohone AWD bude XC40 od budúceho roka dostupná aj s predným pohonom, manuálnou prevodovkou a... s trojvalcovými motorizáciami.
 
Priznajme, nás zaujíma predovšetkým aktuálna ponuka tvorená vrcholnými motorizáciami D4 AWD a T5 AWD. Naftový štvorvalec s objemom dva litre dosahuje výkon 190 koní a 400 Nm (1750-2500 ot./min) a vďaka osemstupňovej automatickej prevodovke zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 210 km/h. Benzínový topmodel s rovnakým objemom má k dispozícii 247 koní a 350 Nm (1800-4800 ot./min). Dynamickým zrýchlením z 0 na 100 km/h za 6,5 sekundy a maximálnou rýchlosťou 230 km/h môže loviť nielen v lese, ale aj na okresných cestách v teritóriu hothatchov.Svieži dizajn skvele skrýva skutočnosť, že XC40 je kus majestátne hranatého auta a zároveň ponúka vysokú mieru individualizácie, vrátane dvojfarebného lakovania karosérie a, prvýkrát v histórii Volva, v ponuke pre interiér je aj červená koža a koberčeky oranžovej farby. Interiér modelu XC40 ponúka inovatívny prístup k riešeniu vnútorných úložných priestorov. Novinkou je najmä osobitná architektúra úložných priestorov vo dverách. Z dverí konštruktéri presunuli reproduktory a vyvinuli svetovú novinku, vzduchom vetraný doplnkový basový reproduktor (subwoofer) upevnený na palubnej doske, čím vznikol vo dverách dostatočný priestor na prenosný počítač a tablet alebo na niekoľko fliaš s vodou. V skutočnosti, odkladacie priestory vo dverách sú tak veľké, že do nich odložíte aj bežného kabelkového psa... a kabelku.
 
Už tradične sme u automobilky Volvo zvyknutý na vysokú mieru bezpečnosti a množstvo bezpečnostných systémov. K bezpečnostným a asistenčným technológiám, ktoré ponúka model XC40, patrí poloautonómny systém riadenia Pilot Assist, najnovšia generácia systému automatického brzdenia v meste City Safety, ochrana pred zídením vozidla z cesty a systém zmierňovania nárazov, systém upozornenia na križujúce vozidlá s funkciou automatického brzdenia a kamera s rozsahom 360°, ktorá pomáha vodičom vmanévrovať vozidlo do stiesneného parkovacieho priestoru. Vďaka týmto a ďalším technológiám je model XC40 jedným z najlepšie vybavených malých luxusných SUV. Nahliadnutím do cenníka zistíme, že aktuálne sú k dispozícii len dve vyššie spomínané topmotorizácie, D4 AWD v strednej výbave Momentum stojí od 42.200,- EUR, v dynamicky ladenej R-Design od 45.350,- EUR. Benzínová T5 AWD je o rovnú tisícku pre každú z menovaných výbav drahšia. Prémiové ceny? Áno, ale pri pohľade na ponúkaný luxus sa javia ako oprávnené. Záverom ešte malý postreh k novému predajnému a servisnému miestu. Najnovší model značky totiž Volvo predstavilo v najnovšom a najmodernejšom showroome dealerstva TOP Auto Bratislava, a.s. na bratislavských Boroch. Na celkovej ploche 9 613 m2 ponúka nový štandard, akým si môžu zákazníci kúpiť svoje vozidlo, Volvo Retail Experience, ako aj individuálny osobný prístup v oblasti popredajných služieb, Volvo Personal Service, unikátny program predaja a výkupu jazdených vozidiel, Volvo Select a v príprave je aj Volvo Diplomatic Sales, ktoré T.O.P. AUTO Bratislava ponúkne  ako prvý a zároveň jediný predajca na Slovensku. Architektúra nového showroomu je skutočne výnimočná a v interiéri neuveriteľne útulná, doslova inšpirovaná perfektnými interiérmi (zas ten fetiš...) aktuálnych modelov automobilky. Komplexné servisné stredisko pre osobné automobily značky Volvo v T.O.P. Auto Bratislava ponúka nielen individuálny osobný prístup v oblasti popredajných služieb, Volvo Personal Service, ale aj vďaka najmodernejšiemu vybaveniu pokrýva potreby všetkých druhov mechanických, klampiarskych a dokonca aj lakýrnických oprav. Nový koncept služieb ponúkne zákazníkovi priamy prístup k oprave vozidla za prítomnosti osobného servisného technika. Zákazník bude môcť vďaka sledovať opravu svojho vozidla priamo v priestoroch dielne alebo z pohodlia showroomu za sklenenou stenou. Perfektné.


Text: Miro Vilím, Foto: Volvo